Ćwiczenia w pracy zwiększają produktywność i samoocenę pracowników

Poświęcanie czasu pracy na aktywność fizyczną może prowadzić do wyższej produktywności pracowników, wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Karolinska Institutet, które zostały opublikowane w Journal of Occupational and Environmental Medicine.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szwecji wynika, że ​​możliwe jest wykorzystanie czasu pracy na ćwiczenia lub inne działania prozdrowotne przy zachowaniu tego samego lub wyższego poziomu wydajności. Ta sama wydajność przy mniejszej liczbie godzin pracy oznacza większą produktywność. Ponadto, w wyniku aktywności fizycznej, pracownicy zyskują lepsze zdrowie i samoocenę.

Ta zwiększona produktywność wynika z jednej strony z tego, że ludzie robią więcej w godzinach, w których są w pracy, być może z powodu zwiększonej wytrzymałości, a z drugiej strony z mniejszej absencji z powodu choroby” – mówią Ulrica von Thiele Schwarz i Henna Hasson – naukowcy przeprowadzający to badanie.

W badaniu porównano wyniki trzech grup pracowników siedzących. Pierwszą grupę poproszono o poświęcenie 2,5 godziny tygodniowo na aktywność fizyczną. Druga grupa miała tak samo skrócone godziny pracy, ale bez obowiązku wykonywania ćwiczeń. Trzecia grupa utrzymała swój zwykły czas pracy, 40 godzin tygodniowo.

Wyniki pokazały, że wszystkie trzy grupy były w stanie utrzymać lub nawet zwiększyć poziom wydajności pracy w okresie badania w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Ci, którzy ćwiczyli, zgłaszali dodatkowo poprawę samooceny produktywności – czuli, że robią więcej w pracy, mają większą zdolność do pracy i rzadziej biorą wolne z powodu choroby.

Nasuwa się zatem pytanie: co i jak ćwiczyć, aby zwiększyć wydajność pracowników, zmniejszyć ich absencję a przy tym jednocześnie podnieść ich poziom zdrowia i samoocenę? 

Otóż nie muszą to być ciężkie ćwiczenia wymagające specjalistycznego sprzętu, które modelują sylwetkę i powodują, że po czole spływa pot. Wystarczy umiarkowany wysiłek fizyczny, który można przeprowadzić w miejscu pracy. Chodzi o zajęcia rekreacyjno-rehabilitacyjne takie jak korekcyjne ćwiczenia biurowe, fitness, pilates albo trening o zmiennej intensywności na rowerku stacjonarnym czy bieżni połączone ze stretchingiem lub jogą. Wiele badań dowodzi, że taki rodzaj aktywności fizycznej wpływa najkorzystniej na zdrowie jednocześnie nie zwiększając ryzyka urazów czy przeciążeń. Jeśli chciałbyś wprowadzić takie zajęcia w swoim miejscu pracy, napisz do nas – pomożemy Ci dobrać rodzaj aktywności do potrzeb, możliwości i preferencji Twoich pracowników.

Źródło :

  1. Ulrica von Thiele Schwarz, Henna Hasson. Samoocena pracowników i poziom docelowej produkcji organizacyjnej . Dziennik Medycyny Pracy i Środowiska , 2011; 53 (8): 838 

Autor: Care Solutions