Skuteczna profilaktyka – masaż biurowy

Skuteczna profilaktyka – masaż biurowy

2 Długotrwała praca siedząca może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie pracownika. Osoby pracujące w biurze należą do grupy najwyższego ryzyka tych dolegliwości. Masaż biurowy jest skuteczną metodą radzenia sobie z tym problemem. Na czym polega i dlaczego warto z niego korzystać?

Wpływ pracy siedzącej

Niekorzystne skutki codziennej pracy przy biurku i przy komputerze objawiają się najczęściej dolegliwościami pleców, sztywnością mięśni i stawów, napięciem w barkach, bólem głowy, spadkiem koncentracji i wydajności pracownika, a także zwiększoną podatnością na urazy i przeziębienia. W dłuższej perspektywie skutkuje to częstszymi zwolnieniami chorobowymi i obniżeniem wydajności pracy całej firmy.

Czym jest masaż biurowy?

Masaż w miejscu pracy (work site massage) został stworzony z myślą o ludziach pracujących stacjonarnie w pozycji siedzącej. Są oni szczególnie narażeni są na przeciążenia i dolegliwości bólowe kręgosłupa, co z czasem prowadzi do powstawania zwyrodnień kręgosłupa i wad postawy. Technika wykonywania masażu biurowego opracowano tak, aby przeciwdziałać i zapobiegać tym dolegliwościom. Masaż biurowy jest jedyną, tak szybką i efektywną formą pomocy.

Jak wygląda masaż biurowy?

Masaż wykonywany jest w budynku firmy w przeznaczonym do tego pokoju na specjalnych krzesłach do masażu. Trwa od 10 do 30 minut i nie wymaga przebierania się, ponieważ jest wykonywany jest przez ubranie. Najczęściej towarzyszy temu przyjemna atmosfera – muzyka relaksacyjna a nawet aromaterapia. Masażyści zaczynają od krótkiego wywiadu zdrowotnego i w zależności od potrzeb starają się rozluźnić przeciążone pracą części ciała takie jak kark, plecy, ramiona czy nadgarstki. Sesje masażu biurowego mogą być cykliczne (np. raz w tygodniu) lub jednorazowe (np. z okazji Dnia Kobiet, św. Mikołaja itp). Masaże zamawiane są także podczas konferencji lub szkoleń.

Efekty masażu biurowego:

  • niweluje napięcia i nadpobudliwość
  • usuwa ból i sztywność pleców oraz zapobiega ich powstawaniu
  • zmniejsza lub likwiduje bóle głowy
  • obniża poziom zmęczenia
  • regeneruje mięśnie
  • rozluźnia obolałe i przeciążone plecy
  • poprawia krążenie krwi i dotlenienia tkanek
  • zmniejsza stres (obniża poziom kortyzolu i adrenaliny)
  • poprawia koncentrację i kreatywność
  • zwiększa poziom energii i motywację do działania

Corporate Wellness

Masaż z dojazdem do firmy to tylko część zdobywającego popularność w Polsce trendu wellbeing. Firmy wykonujące tego typu usługi najczęściej mają także w swej ofercie całe programy prozdrowotne dla firm w skład których wchodzą szkolenia z ergonomii, ćwiczenia biurowe, spotkania z fizjoterapeutą lub dietetykiem. Takie świadczenia to coraz bardziej doceniane w korporacjach formy benefitów dla pracowników.

~ Malwina

Autor: Care Solutions