Corporate Wellness zapobiega chorobom cywilizacyjnym

Programy wellbeing pomagają zapobiegać chorobom cywilizacyjnym.

Badania potwierdzają, że programy CW, które uczą, jak dokonać zdrowszych wyborów żywieniowych i zachęcają do większej aktywności fizycznej, są dobrym sposobem na odchudzenie pracowników biurowych z nadwagą i otyłością, u których ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia oraz cukrzycę jest znacznie większe. Są one szczególnie skuteczne, jeśli zostaną zaplanowane przy aktywnym współudziale pracowników.

Dwuletni projekt, którego wyniki pojawiły się w American Journal of Public Health, zmniejszył liczbę osób z nadwagą lub otyłością o prawie 9 procent, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ryzyka coraz częstszych w społeczeństwie chorób cywilizacyjnych.

„Miejsca pracy są zamkniętymi środowiskami z ustalonym systemem komunikacji. Dzięki temu program zdrowotny, który modyfikuje wybory żywieniowe i zapewnia większą aktywność fizyczną, może dotrzeć do dużej liczby dorosłych” – powiedziała dr Diana Fernandez (1), doktor nauk medycznych, profesor nadzwyczajny w University of Rochester Departament Zdrowia Publicznego (2) i główna autorka badania (3). „Badanie to pokazuje w szczególności, że kiedy pracownicy mają udział w kształtowaniu programów odnowy biologicznej, programy te przynoszą wyraźną poprawę zdrowia.”

Amerykanie spędzają w pracy średnio jedną trzecią swojego życia. Stres związany z pracą, siedzący tryb życia i pokusa, by zjeść cukierka, którym częstuje współpracownik albo kupić paczkę chipsów w automcie, przyczyniają się do przyrostu masy ciała wielu osób, a co za tym idzie, problemów z krążeniem oraz rozwinięcia się cukrzycy typu II. Zmniejszenie odsetka osób otyłych – poprzez zmianę diety i zwiększenie aktywności fizycznej – jest zatem kluczowym celem polityki zdrowia publicznego.

W ostatnich latach wiele firm wprowadziło programy odnowy biologicznej, aby poprawić wydajność i zmniejszyć absencję pracowników oraz ograniczyć koszty ubezpieczenia zdrowotnego. Ostatnie badania przeprowadzone przez Rand Corporation (4) i Kaiser Family Foundation (5) szacują, że aż połowa amerykańskich firm ma programy odnowy biologicznej lub zachęca do zdrowego zachowania. Badania wykazały, że programy te mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania u pracowników i potencjalnie spowolnić wzrost kosztów opieki zdrowotnej, jednak wpływ tych programów na wskaźniki otyłości nie został wcześniej szczegółowo zbadany.

Naukowcy współpracowali z firmą z Rochester w placówkach zlokalizowanych w północno-wschodniej części USA. Dziesięć różnych placówek podzielono losowo na dwie grupy, a badanie objęło łącznie 3 799 osób. Naukowcy współpracowali z kierownikami i pracownikami grupy badawczej nad stworzeniem programów, skoncentrowanych na zdrowym odżywianiu i zwiększeniu aktywności fizycznej. Grupa kontrolna nie otrzymała żadnych zaleceń.

W każdej placówce należącej do grupy badawczej, naukowcy starali się jak najlepiej zrozumieć kulturę danego miejsca pracy, aby określić wskazówki, które będą dobrze przyjęte przez pracowników. Autorzy zaobserwowali, że zaangażowanie pracowników to kluczowy czynnik napędzający do uczestniczenia w badaniu.

Dietetycy spotkali się z menedżerami stołówek, aby pomóc im zmodyfikować przepisy. Te same posiłki były przygotowywane z mniejszą ilością kalorii lub w mniejszych porcjach. Pracownicy, którzy dokonali zdrowych wyborów w stołówce lub automacie, zostali nagradzani darmowymi posiłkami. Zorganizowano również warsztaty, w ramach których pracownicy mogli poznać zdrowe przepisy kulinarne do wykorzystania w domu, szczególnie przez okres wakacji.
Programy aktywności fizycznej różniły się w zależności od miejsca pracy. W niektórych obszarach wytyczono trasy spacerowe lub zorganizowano kluby spacerowe. W innych podczas przerw przeprowadzane były zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak golf, frisbee czy bocce. Przygotowano także miejsca z urządzeniami do ćwiczeń oraz przeprowadzano promocje i konkursy, aby zachęcić do korzystania z urządzeń.

Aby zmierzyć skuteczność wprowadzonych zmian, naukowcy zmierzyli wskaźnik masy ciała (BMI) pracowników na początku i na końcu dwuletniego programu. Wskaźnik BMI uwzględnia stosunek masy ciała do wysokości. Osoba z BMI powyżej 25 uważana jest za osobę z nadwagą, a powyżej 30 – za osobę otyłą.

Pod koniec badania w grupie kontrolnej, liczba pracowników z nadwagą lub otyłych wzrosła o około 5%, podczas gdy liczba w grupie badawczej zmniejszyła się o 4%. Daje to więc różnicę netto na poziomie 9%.

„Badanie sugeruje, że programy zdrowotne wprowadzone w miejscu pracy mogą stanowić dobrą strategię kontroli masy ciała pracowników” – wnioskuje Fernandez. „a to z kolei może przyczynić się do zmniejszenia częstości występowania chorób cywilizacyjnych w całym społeczeństwie”.

Źródło:
1.I. Diana Fernandez, Nancy P. Chin, Carol M. Devine, Ann M. Dozier, Camille A. Martina, Scott McIntosh, Kelly Thevenet-Morrison, Hongmei Yang. Images of a Healthy Worksite: A Group-Randomized Trial for Worksite Weight Gain Prevention With Employee Participation in Intervention Design. American Journal of Public Health , 2015; e1 DOI: 10,2105 / AJPH.2014.302397
2.University of Rochester Medical Center.
3.https://www.urmc.rochester.edu/news/story/4290/study-work-based-wellness-programs-reduce-weight.aspx.
4.Rand Corporation
5.Kaiser Family Foundation

Autor: Care Solutions