Złap oddech w pracy

Złap oddech w pracy

Fakt, że siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, znany jest chyba każdemu. Jednak nie każdy wie, że istnieje jedno podstawowe ćwiczenie, które wykonywane codziennie, pozwala zapobiec wielu niekorzystnym skutkom siedzenia. Poczytaj, jaką moc kryją w sobie ćwiczenia oddechowe.

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji siedzącego trybu życia jest osłabienie mięśni w piersiowym odcinku kręgosłupa. Powoduje to, że zapada się klatka piersiowa wraz z mostkiem i barkami, plecy zaokrąglają się tworząc garb, a żebra obniżają. Przez to oddech staje się płytszy, a zatem mniej tlenu dociera do płuc podczas jednego swobodnego wdechu. Skutkiem tego jest też zmniejszenie się objętości wyrzutowej serca czyli objętości krwi wytłoczonej przez jedną komór serca podczas jej skurczu.

Długotrwałe niedotlenienie mięśni przyczynia się do powstawania:

  • zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i żeber
  • zespołów bólowych w odcinku szyjnym
  • nadmiernego napięcia okolic karku i obręczy barkowej
  • bólu głowy
  • nadciśnienia tętniczego
  • ogólnego napięcia i sztywności całego ciała
  • zwiększenia ryzyka urazów kręgosłupa

Najlepszym sposobem zapobiegania tym konsekwencjom jest zatem systematyczne wykonywanie ćwiczeń oddechowych aktywujących pracę mięśni oddechowych w tym przepony. Mają one tą zaletę, że można wykonać je wszędzie, a zwłaszcza podczas pracy przy komputerze czy biurku. Nie są one ani trudne, ani męczące i nie wymagają specjalnego stroju do ćwiczeń.

Przykłady ćwiczeń w siedzeniu na krześle – każde ćwiczenie powtórz 3-5 razy.

1.Oddychanie torem piersiowym

Połóż dłonie na żebrach po obu stronach klatki piersiowej nieco poniżej pach. Wykonaj wdech nosem i licząc do 3 rozszerz maksymalnie klatkę piersiową na boki. Następnie wykonaj wydech ustami licząc do 6 i delikatnie dociskając rękami żebra.

2.Oddychanie torem brzusznym

Połóż dłonie na wysokości dolnych żeber tak, aby opuszki środkowych palców stykały się ze sobą kilka centymetrów powyżej pępka. Licząc do 4 wykonaj wdech nosem “wypełniając” powietrzem brzuch tak, aby opuszki oddaliły się od siebie. Następnie licząc do 8 zrób powolny wydech ustami aż do pełnego “zapadnięcia” się brzucha.

3.Oddychanie torem piersiowo-brzusznym

Połóż jedną dłoń na brzuchu a drugą na mostku. Licząc do 6 wykonaj wdech nosem tak, aby najpierw uniósł się brzuch, a następnie klatka piersiowa aż po górne żebra. Licząc do 8 powoli wypuszczaj powietrze ustami najpierw wciągając brzuch, a później opuszczając klatkę piersiową.

~ Malwina

Autor: Care Solutions