Staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo-żuchwowy

Staw skroniowo – żuchwowy łączy dolną szczękę (żuchwę) z czaszką (kością skroniową). Należy do najczęściej używanych stawów ze względu na powtarzane czynności takie jak: żucie pokarmu, połykanie, mowę, śpiew, ziewanie. Bardzo często zupełnie nieświadomie jest przeciążany wtedy, gdy chcemy wygenerować więcej siły na obwodzie, podczas snu lub w sytuacjach stresowych, kiedy zaciskamy zęby.

Dysfunkcja stawu pojawia się wówczas, gdy dolna szczęka nie znajduje się we właściwym miejscu względem górnej, a zaburzenia te mogą wpływać na postawę, funkcjonowanie pozostałych stawów, a także tkanek miękkich. Krążek chrzęstny czyli element chrząstki znajdującej się wewnątrz stawu działa jak amortyzator, umożliwiając jego spójną, gładką pracę. Jednak jeśli ulegnie przesunięciu pojawia się asymetria.

Jakie czynniki mają wpływ na zaburzenie omawianego stawu? Krzywy zgryz, noszenie aparatu korygującego, ekstrakcja zęba, zaciskanie szczęki, noszenie okularów, długotrwały stres, częste zaciskanie zębów, żucie gumy, wypychanie języka, nadmierne napięcie mięśniowe w obrębie twarzoczaszki, zniesienie lordozy szyjnej.

Może to generować objawy takie jak: ból karku, jego sztywność, chroniczny ból głowy, zębów, ograniczenie ruchu w stawach, szumy uszne, tępy ból w okolicy ucha, skroni, twarzy, ramion; trzaski w stawach, mały zakres otwarcia ust. Ten stan powoduje gromadzenie się napięć nie tylko w obrębie odcinka szyjnego ale również w oddalonych miejscach.

Poza pracą z fizjoterapeutą oraz stomatologiem możemy sami wpływać korzystnie na staw skroniowo- żuchwowy stosując autoterapię. Być może niektóre punkty będą bardziej tkliwe – poświęć im jeszcze więcej uwagi. Dodatkowo można przy każdym ruchu na zmianę otwierać i zamykać usta. Pracuj po obu stronach w jednym momencie.

– rozmasowywanie mięśni żwaczy, które znajdują się na kątach dolnych żuchwy. Wykonuj powolne ruchy okrężne, w kierunku przeciwnym do ruchów zegara

– rozmasowywanie miejsca w pobliżu małżowin usznych – w momencie poruszania żuchwą poczujesz przemieszczanie się dwóch „punktowych dołków”, postaraj się porozcierać właśnie te miejsca w sposób jak wyżej

– rozmasowywanie skroni

– wykonaj kilka ruchów roztarcia nad brwiami poziomową kreską w kierunku na zewnątrz

– na koniec przeciągnij dłońmi ułożonymi palcami do góry, a kciukiem do ucha od boku czoła do samej szyi

Automasaż wykonuj codziennie przez około 30 sekund na każdy obszar. Przekonaj się w jak prosty sposób można korzystnie wpłynąć na stan napięcia tkanek. Efektywnego relaksu 🙂

~ Gosia

Autor: Care Solutions