Proste sposoby na pozbycie się stresu

Proste sposoby na pozbycie się stresu

pilates aromatyczna-kapiel

Niezależnie od tego czy wykonujemy pracę fizyczną czy biurową, stres jest nieodzownym elementem życia każdego z nas. Nie możemy pozbyć się go całkowicie, ale możemy nauczyć się z nim radzić, aby minimalizować skutki jego działania. W jaki sposób?

Wyróżniamy dwa rodzaje reakcji na stresory – eustres i dystres. Eustres daje uczucie podekscytowania i lekkiego niepokoju. Zwykle działa krótko i mobilizuje do działania. Dystres natomiast to reakcja przedłużająca się w czasie, działa demobilizująco, wpływa negatywnie na samopoczucie, obniża koncentracje i może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Do negatywnych skutków przewlekłego stresu możemy zaliczyć:

  • osłabienie układu odpornościowego i częste infekcje
  • bóle brzucha, nerwice żołądka i zespół jelita drażliwego
  • choroby serca i układu krążenia
  • depresję i bezsenność
  • chroniczne bóle głowy, napięcia mięśniowe i brak umiejętności samodzielnej relaksacji
  • zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, spadek kreatywności.

Jeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z tych objawów lub chcesz zapobiec ich pojawieniu, weź sprawy w swoje ręce i skorzystaj z naszych rad:

Oddychaj

Kiedy tylko zauważysz u siebie pierwsze objawy działania stresu, skup się na oddechu. Zrób długi głęboki wdech i jeszcze dłuższy wydech. Przy wdechu unieś ramiona bokiem nad głowę rozciągając klatkę piersiową a z wydechem powoli je opuść. Powtórz 3-4 razy i uśmiechnij się do siebie.

Idź na masaż

Jeżeli masz możliwość skorzystania z  masażu biurowego u siebie w pracy to korzystaj! Jeżeli nie, warto udać się do fizjoterapeuty w gabinecie. Masaż rozluźnia mięśnie, poprawia przekrwienie i redukuje poziom stresu. Dowodzą tego liczne badania naukowe.

Rozmawiaj

Na ogół w stresie nie potrafimy myśleć racjonalnie ani spojrzeć na problem z innego punktu widzenia. Dlatego warto przedstawić go drugiej osobie i wysłuchać jej pomysłu na rozwiązanie. Czasami wystarczy już samo “wygadanie się”, aby emocje z nas spłynęły.

Idź na basen, jogę lub pilates

Aktywności te kładą nacisk na prawidłowe oddychanie, oczyszczają umysł i pomagają rozładować napięcie psychofizyczne. Dzięki temu zwiększamy świadomość własnego ciała, rozluźniamy mięśnie i mamy okazję zwolnić po nerwowym dniu w pracy.

Weź aromatyczną kąpiel

Aromaterapia uśmierza negatywne skutki stresu a ciepła woda rozluźnia mięśnie. Warto regularnie stosować kąpiele, aby się odprężyć i przyspieszyć regenerację organizmu. Na zmęczenie i stres z przepracowania polecamy mieszankę olejków: lawendowy, pomarańczowy, geraniowy i rozmarynowy w proporcjach odpowiednio 4:3:2:1.

~ Malwina

Autor: Care Solutions