Odpocznij! Floating

Odpocznij! Floating

W obecnym świecie, codziennie bombardowani jesteśmy tysiącami bodźców. Wiele osób jest przez to rozdrażnionych lub cierpi na chroniczne zmęczenie. Jak się przed tym uchronić, jeśli nie możemy wyjechać na weekend za miasto, w góry czy do lasu? Warto spróbować floatingu.

Floating, zwany też terapią Float R.E.S.T. (Restricted Environmental Stimulation Therapy) czyli Terapią Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej, to zabieg polegający na możliwie maksymalnym odpoczynku od bodźców z zewnątrz. Efekt taki uzyskuje się dzięki zanurzeniu w roztworze wody i soli wewnątrz specjalnej kapsuły. Nie jest to jednak zwykła sól, a siarczan magnezu (sól Epsom). Stężenie soli podobne jest do tego w Morzu Martwym, dzięki czemu uzyskujemy niemalże stan nieważkości – nie czujemy ciężaru własnego ciała, dryfujemy. Nie czujemy też ciepła ani zimna, gdyż temperatura wody i powietrza zbliżona jest do temperatury ludzkiego organizmu. W kabinie panuje ciemność i cisza, a zatem zmysł wzroku i słuchu także nie są stymulowane. Taki seans trwa godzinę i daje szansę na naprawdę głęboki odpoczynek.

Co się dzieje z Twoim ciałem podczas floatingu?

Umysł pracuje na wolniejszych obrotach “przełączając się” na fale alfa, theta a nawet delta. Prawa półkula mózgu staje się bardziej aktywna, co pobudza kreatywność i wyobraźnię. Obniża się poziom hormonu stresu (kortyzolu), a uwalniane są hormony szczęścia (endorfiny). Obniża się też ciśnienie krwi, a dzięki rozluźnieniu mięśni substancje odżywcze i tlen docierają do każdej komórki, za to toksyny są z niej sprawniej usuwane. Stawy lepiej się regenerują. Wszelkie stany zapalne i ból wywołany długotrwałym napięciem maleją lub całkowicie zanikają.

Korzyści z floatingu

Już po jednej sesji czujemy wyciszenie ciała i umysłu, redukcję stresu, pogłębienie oddechu i poprawę nastroju. Ponadto sól Epsom zmiękcza i złuszcza skórę, zapobiega jej wysuszaniu, a także wpływa korzystnie na włosy. Przy systematycznym zażywaniu floatingu (raz w tygodniu) korzyści jest jeszcze więcej. Poprawia się stan układu odpornościowego i wzrasta naturalna zdolność organizmu do samouzdrawianie, a więc rzadziej chorujemy i szybciej wracamy do zdrowia po chorobie. Skraca się czas rekonwalescencji po różnego rodzaju urazach, a bóle reumatyczne są łagodniejsze lub całkowicie zanikają. Synchronizacja półkul mózgowych poprawia koncentrację i ułatwia przyswajanie nowych informacji, a “wyciszenie” układu nerwowego łagodzić stany lękowe i pomaga zminimalizować objawy depresji czy nerwicy.

Przeciwwskazania:

-cukrzyca
-astma
-nieleczona epilepsja
-ciężka depresja albo psychozy
-zakrzepica żył
-rozrusznik serca
-zapalenia ucha
-rany, uszkodzenia i podrażnienia skóry
-bycie pod wpływem alkoholu i środków odurzających
-klaustrofobia
-I trymestr ciąży – z floatingu mogą korzystać kobiety w ciąży po uzyskaniu zgody lekarza

~ Malwina

Autor: Care Solutions