Automobilizacja odcinka piersiowego

Automobilizacja odcinka piersiowego

W kręgosłupie zachodzą ruchy zgięcia i wyprostu; skłonu w prawo i lewo oraz rotacji w prawo i lewo, przy czym skłon w bok oraz skręt idą w tą samą stronę.
Są to fizjologiczne ruchy wykonywane przy różnych czynnościach dnia codziennego. Warto zwrócić uwagę czy jesteśmy w stanie wykonać je w pełni. Uczucie sztywności świadczy o tym, że pojawia się dysfunkcja nad którą warto pracować.

Jakość zakresu ruchu odcinka piersiowego oraz przejścia piersiowo-lędźwiowego jest szczególnie ważna, ponieważ ta część jest o wiele mniej ruchoma niż odcinek szyjny czy lędźwiowy. Wszelkie zaburzenia wpłyną zatem na przeciążenia wyższych lub niższych pięter.

Zaburzenie mobilności pojawia się najczęściej podczas jednostajnej pracy naszego ciała, np.podczas spędzania wielu godzin podczas pracy biurowej ale również podczas wykonywania ruchów angażujących bardziej tylko jedną stronę ciała. Często zdarza się, że osoby aktywne sportowo wykazują problem z uniesieniem ramion poza głowę z powodu zaburzonej mobilności odcinka piersiowego.

Objawy jakie mogą się pojawiać to: zmniejszony zakres ruchu w barkach, zwłaszcza zgięcia; trzeszczenie w stawie ramiennym; utrudnione oddychanie, zablokowanie żeber w fazie wdechu lub wydechu.

Można w sposób funkcjonalny bez użycia specjalistycznego sprzętu wpłynąć na opisywany problem. Dodatkowo za pomocą ćwiczeń istnieje możliwość określenia stanu ruchomości odcinka piersiowego.

– Przyjmij pozycję w klęku podpartym (dłonie pod barkami, kolana pod biodrami). Załóż prawa dłoń na kark; następnie z wydechem wykonaj ruch patrząc w górę za łokciem, w kierunku sufitu.Potem wróć z wdechem w kierunku przeciwnej ręki. Możesz wykonać to samo ćwiczenie w podporze na przedramieniu, bądź zakładając rękę za plecy. Modyfikacją ćwiczenia jest ta sama pozycja z użyciem elastycznej gumy, jak na zdjęciu.


– Stań przy ścianie, przyklejając odcinek lędźwiowy oraz utrzymując głowę stabilnie; następnie zegnij nogi w kolanach do kąta 45 stopni. Ruch polega na uniesieniu kończyn górnych od ściany do sufitu kciukiem w górę starając się dotknąć nim ściany.

– Stań przy ścianie, przyjmując pozycję jak wyżej, ramiona rozłóż poziomo pod kątem 90 stopni, częścią dłoniową do przodu. Z tej pozycji unieś ramiona bokiem w górę, kierując kciuk w stronę głowy. Wróć do pozycji wyjściowej,

Każde ćwiczenie powtórz w dwóch – trzech seriach po 20 razy. Pamiętaj, aby wykonywać je powoli, starannie oraz bez bólu. W razie pytań czy wątpliwości skontaktuj się z fizjoterapeutą:)

~ Gosia

 

Autor: Care Solutions