Wyprzedź ból – zadbaj o biodra

Wyprzedź ból – zadbaj o biodra

 

Mobilne biodra oraz mocne pośladki stanowią ważny element w prewencji bólowej kręgosłupa zaraz obok ćwiczeń wzmacniających stabilizację głęboką ciała, o której mowa tutaj http://physioprofit.pl/bol-kregoslupa-cwiczenia-stabilizacji-centralnej/.

Powinniśmy o nie dbać nie tylko wtedy, gdy dużo siedzimy ale również, gdy długo stoimy po to, by utrzymać prawidłową pozycję. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym wypadku nasze mięśnie pleców szybko odczują zmęczenie z uwagi na ich przymusowe napięcie w celu utrzymania równowagi.  Rozwiązaniem problemów są właśnie ćwiczenia stabilizacyjne, rozciągające oraz automobilizacje z użyciem np. piłeczek tenisowych.

 Często zgłaszamy się z prośbą o pomoc, gdy odczuwamy trudności w postaci ograniczenia ruchu, który jeszcze niedawno nie sprawiał nam problemu lub, gdy ból nie pozwala nam funkcjonować w sposób zadowalający. Warto posłuchać sygnałów ostrzegawczych takich jak: ukucia, ciągnięcia czy nawracający i samoistnie znikający ból – nasz organizm wysyła je po to, by zadziałać, gdy jeszcze nie jest za późno.

Dzieje się tak np. po urazie innych części ciała, które spowodowały zmianę sposobu chodu a tym samym działania sił wektorowych, zgodnie z zasadami biomechaniki ciała. Nasz organizm próbuje bronić się prze bólem przy pomocy kompensacji w poszczególnych, „niezwiązanych” częściach ciała.

1. Na początku przyjmij pozycję tzw. „ podwójnego gołębia” i sprawdź czy ta pozycja jest dla Ciebie komfortowa, wyczuj własną granicę ruchomości. Zacznij od mniejszego zakresu, stopniowo zwiększając.

2. Przejdź do pozycji „ rozciągania kanapowego”, przy której również postaraj się wsłuchać w odczucia http://expressmassage.pl/rozciaganie-kanapowe/.

3. Przejdź do pozycji „pół żaby, pół kobry”, przy której ocenisz zakres ruchomości podczas odwiedzenia.

4. Przejdź do pozycji, która rozciąga mięśnie rotujące obręczy biodrowej. Wykonuj delikatne krążenia biodrami.

5. Połóż się na plecach, ręce ułóż poziomo z boku a następnie przenieś jedną kończynę dolną na drugi bok.

Te pozycje umożliwiły Ci zaobserwowanie ewentualnych ograniczeń ruchu. Posiadając tak cenną wiedzę zapytaj fizjoterapeutę w jaki sposób możesz wpłynąć korzystnie na własne zdrowie.

Ćwiczenia wykonuj powoli i ostrożnie.

~ Gosia

Autor: Care Solutions