Profilaktyka ostrego bólu

Profilaktyka ostrego bólu

 

Ostry ból kręgosłupa to nieprzyjemna dolegliwość, która często pojawia się u osób ciężko pracujących fizycznie. Ostatnio pisaliśmy, co powinieneś zrobić, gdy Ci się przytrafi. Tym razem zwracamy uwagę na to, co robić,                            aby się przed nią uchronić.

Ergonomia pracy

Podstawową, jeśli chodzi o profilaktykę wystąpienia ostrego bólu kręgosłupa jest prawidłowe, ergonomiczne wykonywanie czynności związanych z dużym obciążeniem. Należą do nich podnoszenie, przenoszenie, opuszczanie, pchanie i ciągnięcie ciężkich przedmiotów oraz długotrwałe wykonywanie jednostajnych ruchów schylania i wyprostu,          a także bezruch w niewygodnej pozycji siedzącej, kucznej lub w pochyleniu. Czynności te zawsze wykonuj napinając wcześniej mięśnie brzucha i utrzymując proste plecy. Ciężar ciała rozłóż równomiernie na obie nogi, a obrót wykonuj przestawiając stopy w bok a nie rotując kręgosłup. Pamiętaj także o głębokim oddychaniu torem przeponowym.

Mocne centrum

Ergonomia to jednak nie wszystko, jeśli nie zadbasz o mocne mięśnie głębokie tworzące tak zwany gorset mięśniowy. Należą do nich przepona, mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy i mięsień wielodzielny biegnący wzdłuż kręgosłupa. Otaczając kręgosłup i centrum naszego ciała z wszystkich stron, dbają o prawidłowe ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej i chronią odcinek lędźwiowo-krzyżowy przed urazami. Aby je wzmocnić, należy systematycznie wykonywać trening typu core stability na niestabilnych powierzchniach oraz ćwiczenie “martwy ciąg”.

Odpoczynek i regeneracja

Ciało jest narzędziem Twojej pracy, a zatem powinieneś dbać, aby było właściwie eksploatowane. Tak samo ważne,                  jak jego wzmacnianie, jest odpoczynek i regeneracja. Oznacza to, że po powrocie z pracy, nie zabierasz się od razu                  za ciężkie roboty w domu lub ogrodzie, ale pozwalasz sobie na krótką drzemkę lub po prostu bierny odpoczynek                          na wygodnym (najlepiej średnio twardym) materacu. Regenerację Twoich pleców wspomoże także systematyczna                    ale umiarkowana aktywność fizyczna – najlepiej pływanie oraz różnorodna dieta bogata zarówno w nabiał i mięso            (budujące kości i stawy) jak i warzywa oraz tłuszcze (wspomagające prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych                 i zwalniające procesy starzenia). No i nie zapominaj o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie!

~ Malwina

Autor: Care Solutions