Sport przy bólu kolan

Sport przy bólu kolan

Problemy z kolanami – jakie sporty uprawiać a jakich unikać?

Stawy kolanowe codziennie poddawane są dużym obciążeniom zarówno w pracy jak i podczas rekreacji. Jeśli odczuwasz dolegliwości kolan albo chcesz im zapobiec, sprawdź, jakie sporty powinieneś uprawiać, a jakie mogą Ci zaszkodzić.

Niezależnie czy przez większość czasu siedzisz czy chodzisz, stawy kolanowe są podatne na uszkodzenia i przeciążenia. Niestety ich leczenie nie jest łatwe. Wymaga jednocześnie odpoczywania, aby zapobiec mikrourazom z przeciążenia, jak i aktywności, aby zapobiec ograniczeniom ruchomości i przykurczom mięśni. Ponadto ruch sprzyja odżywianiu powierzchni stawowych. Jednak, w zależności od przyczyny bólu, nie każdy sport będzie bezpieczny i odpowiedni dla Twoich kolan.

 Jakich sportów lepiej unikać?

 Biegania – ponieważ częste wstrząsy podczas lądowania mogą prowadzić do przeciążenia stawów i uszkodzenia chrząstki stawowej.

Pływania stylem klasycznym – przyciągając nogi do środka, mięśnie pracują wbrew oporowi wody, przez co ich przyczepy po przyśrodkowej stronie kolan mogą zostać nadwyrężone lub powodować ich koślawienie. Ponadto podczas pływania tzw. żabką ruchy nóg są symetryczne, a nie naprzemienne, jak podczas chodzenia, a zatem ciągłe powtarzanie tego ruchu jest nienaturalne dla organizmu.

 Snowboardu – to sport obciążony dużym ryzykiem wypadków i zderzeń z innymi osobami na stoku. Duża prędkość i gwałtowne zwroty mogą doprowadzić do naderwania więzadeł w kolanie. Ze sportów zimowych zdecydowanie lepsze będzie rekreacyjne narciarstwo biegowe.

 Gry w piłkę nożną – gry zespołowe także cechują się dużym ryzykiem urazu na skutek zderzenia z innymi zawodnikami, co często kończy się zerwaniem więzadeł lub uszkodzeniem torebki stawowej kolana. Jeśli więc nie trenujesz systematycznie, ale grasz towarzysko raz na jakiś czas, to proponujemy mniej kontuzjogenne sporty. Szczególnie jeśli jesteś po 40 roku życia.

Jakie sporty są wskazane dla kolan?

 Nordic walking – dzięki oparciu ramion na kijkach ciężar ciała zostaje równomiernie rozłożony, a stawy kolanowe odciążone. Ponadto podparcie na kijkach zapobiega przewróceniu się na nierównym terenie chroniąc przed urazem.

 Pływanie kraulem lub na plecach – naprzemienne ruchy zgięcia i wyprostu kolan w niepełnym zakresie i wbrew oporom wody równomiernie wzmacniają mięśnie przedniej i tylnej strony uda. A wyporność wody i zmiana pozycji na horyzontalną pozwala na rozluźnienie napiętych struktur. Aktywność idealna dla koślawych kolan oraz uszkodzonych powierzchni stawowych i łąkotek. Najlepsza forma ruchu dla osób z nadwagą.

Wioślarstwo – wbrew pozorom wiosłowanie to nie tylko wyzwanie dla rąk. Ten sport wymusza także intensywną pracę nóg w bezpiecznym dla stawów zakresie ruchu, przez co jest idealny dla osób, które mają wiotkie kolana. Jednocześnie ustabilizowanie nóg, zapobiega ich rotacji, dlatego sport jest też wskazany po kontuzji więzadeł krzyżowych. Jeśli nie masz w okolicy jeziora oraz łódki, to możesz zacząć od odwiedzenia siłowni, gdzie znajdziesz maszynę zwaną „wioślarzem”.

 Jazda na rowerze – zalecana zwłaszcza dla osób, które mają tendencję do koślawienia kolan lub problemy z więzadłami kolan. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie przywodzące nogę do środka oraz mięśnie czworoboczne ud stabilizujące kolana. Pozycja siedząca ze stopami opartymi na pedałach nie powoduje nadmiernego zwiększenia napięcia taśmy bocznej uda, zapobiega rotacji stawu i nie przeciąża chrząstki stawowej. A do tego jazda na rowerze sprzyja szybkiemu zrzucaniu nadmiernych kilogramów.

 

Autor: Care Solutions