Jaki powinien być szef?

Jaki powinien być szef?

Okazuje się, że zdrowy wygląd może zadecydować o możliwości zatrudnienia na stanowisku szefa oraz o skuteczności w roli przywódcy. Jaki powinien być szef, aby pracownicy działali najefektywniej?

Dobry szef, powinien wyglądać nie tyle inteligentnie, co zdrowo. Dowodzą tego badania przeprowadzone w Vrije Universiteit Amsterdam pod nadzorem doktora Briana Spisaka (1).

Wyniki badań zostały opublikowane w szwajcarskim magazynie naukowym „Frontiers in Human Neuroscience”(2). W eksperymencie wzięło udział 148 uczestników (79 mężczyzn, 69 kobiet).

Badacze chcieli sprawdzić, co ma większe znaczenie dla oceny atrakcyjności danego kandydata – zdrowy czy inteligentny wygląd. W tym celu przedstawiono badanym 4 różne zdjęcia tego samego mężczyzny. Wygląd jego twarzy został nieco zmieniony w programie komputerowym. Wśród zdjęć znalazły się zatem zdjęcia na których wyglądał zdrowo i inteligentnie, bardziej zdrowo ale mniej inteligentnie, mniej zdrowo ale bardziej inteligentnie oraz mniej zdrowo i mniej inteligentnie. Następnie przedstawiono badanym różne sytuacje ze środowiska pracy wymagające przywództwa (tj. rywalizacja vs. współpraca między grupami oraz poszukiwanie zmian vs. stabilna eksploatacja). Okazało się, że zdrowy wygląd to cecha pierwszorzędowa podczas wyboru osoby na stanowisko lidera. Niewątpliwie inteligencja w określonych okolicznościach jest istotna dla przywództwa, jednak we wszystkich sytuacjach wymagających przywództwa badani zdecydowanie częściej wybierali kandydata, który sprawiał wrażenie zdrowego (zdrowy wygląd uzyskany był na zdjęciu przez delikatną opaleniznę, równomierny koloryt skóry twarzy, brak podkrążonych oczu). Oznacza to, że na przykład zatrudnianie menedżerów i kadry kierowniczej oraz ogólna chęć podążania za liderem są prawdopodobnie nieświadomie „sterowane” przez różne cechy wyglądu kandydata.

Jeśli zatem myślisz o awansie na stanowisko kierownicze, Twoje szanse wzrosną, gdy zadbasz o zdrowy wygląd. Co to oznacza? Regularna aktywność fizyczna, prawidłowa postawa ciała, dobra kondycja, odpowiednia ilość snu, zdrowe i regularne posiłki oraz częste picie wody i wstrzemięźliwość od używek, zwłaszcza papierosów.

Jeśli natomiast planujesz zatrudnienie nowego menedżera lub kierownika zespołu, to prawdopodobnie lepsze relacje z podwładnymi, a zatem większą skuteczność, wypracuje osoba wyglądająca zdrowo. Badacze ostrzegają jednak, że należy być świadomym ewentualnych uprzedzeń przy doborze ludzi na konkretne stanowiska. Ponieważ urodzony przywódca, który wygląda na mniej zdrowego, może zostać z tego powodu przeoczony, nawet jeśli lepiej nadaje się do danej pracy niż jego “zdrowszy” konkurent.

Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego warto zadbać o zdrowie kadry menedżerskiej. Badania(3) przeprowadzone w 2017 roku pokazują, że menedżerowie mogą skutecznie pomóc pracownikom skłonnym do pracoholizmu. Ich wsparcie polega na zapobieganiu obsesyjnemu zmuszaniu się do pracy, u pracowników, którzy czują się chorzy.

„Menedżerowie powinni być szkoleni w rozwijaniu umiejętności przywódczych, które są w stanie powstrzymać szkodliwy związek między pracoholizmem a prezenteizmem (przychodzenie do pracy dla samej obecności)” – powiedziała dr Greta Mazzetti, główna autorka badania International Journal of Psychology.

Istotne jest zatem zwiększenie świadomości przełożonych na temat szkodliwych konsekwencji zdrowotnych oraz kosztów, jakie mogą wyniknąć z pojawienia się pracowników w pracy podczas choroby. Może to bowiem uchronić pracowników od poczucia niezaradności i nieskuteczności w radzeniu sobie z obowiązkami w pracy i zobowiązaniami wobec rodziny. Jednocześnie menedżerowie mogą pomóc pracownikom docenić wartość odpoczynku i spokojnego powrotu do zdrowia.

 

Źródła:

1) A face for all seasons: Searching for context-specific leadership traits and discovering a general preference for perceived health

2) Front. Hum. Neurosci., 05 November 2014

3) Work addiction and presenteeism: The buffering role of managerial support,  International Journal of Psychology, April 2019, Pages 174-179

 

Autor: Care Solutions