Dolegliwości biurowe – zapobiegaj!

Dolegliwości biurowe – zapobiegaj!

Praca siedząca i stres mogą być przyczyną różnych dolegliwości zdrowotnych. Większość pracowników biurowych jest świadoma tego faktu, jednak niewiele osób wdraża profilaktykę do swojej codzienności. W tym artykule podpowiadamy, co możesz zrobić dla swojego ciała.

Zbyt mała ilość ruchu w połączeniu z długotrwałym stresem często wywołują napięcia mięśni, sztywność pleców, bóle głowy, zaburzenia czucia rąk czy obrzęki nóg. Najlepszym sposobem przeciwdziałania skutkom bezruchu jest systematyczna aktywność fizyczna. Jeśli jednak nie wiemy jak się ruszać, nic dziwnego, że nie ćwiczymy. My podpowiadamy jak rozwiązać ten problem.

Warsztaty dla zdrowia
Jeśli pracownicy nie są pewni, jakie zajęcia ruchowe są dla nich zarazem skuteczne i bezpieczne, warto pomyśleć o zorganizowaniu spotkania z fizjoterapeutom lub trenerem. Pokaże on ćwiczenia typu zdrowy kręgosłup, powie czego nie robić i odpowie na pytania zainteresowanych. Świadomy pracownik, to zdrowszy pracownik.

Zajęcia fitness w pracy
Coraz więcej firm inwestuje w prywatne sale do ćwiczeń, na których cyklicznie przeprowadzane są różne zajęcia sportowe typu pilates, zumba, joga czy aerobik. Wystarczy mata do ćwiczeń i strój sportowy na przebranie. Zajęcia odbywają się najczęściej w ramach dłuższej przerwy lub zaraz po godzinach pracy. Może warto pomyśleć o zapisaniu się na takie zajęcia?

Zdrowe nawyki
Jeśli Twoja praca jest tak absorbująca i czasochłonna, że brakuje Ci czasu na przerwę i zrobienie kilku ćwiczeń, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Aktywne zaangażowanie układu ruchu podczas czynności, które i tak codziennie wykonujesz w pracy, sprzyja wytworzeniu pozytywnych nawyków, które pomagają zapobiegać tzw. dolegliwościom biurowym.

Nasze propozycje:
• Kiedy odbierasz telefon wstań, wykonaj krążenie raz jednym, raz drugim ramieniem, kilka raz ściągnij łopatki i napnij pośladki wypychając delikatnie biodra do przodu.
• Podczas kserowanie dokumentów możesz dreptać w miejscu przenosząc ciężar ciała z nogi na nogę.
• Co godzinę zrób sobie “wycieczka po wodę” do najbardziej oddalonego automatu.
• Jeśli pracujesz na piętrze, zapomnij o windzie – piętra zawsze pokonuj schodami.

Ważne są także odpowiednie nawyki po pracy:
• Podczas mycia zębów wykonaj 20 przysiadów.
• Jeśli do pracy jeździsz komunikacją miejską, zamiast siedzieć, stój i z wydechem aktywnie napinaj mięśnie brzucha zbliżając pępek do kręgosłupa. W drodze powrotnej wysiądź dwa przystanki wcześniej i pokonaj ten dystans pieszo.
• Podczas oglądania telewizji lub czytania książki wykonaj krążenia stóp w stawach skokowych po 15 razy w jedną i drugą stronę – to poprawi krążenie i zapobiegnie obrzękom.

~ Malwina

Autor: Care Solutions