Więcej ruchu w pracy biurowej

Więcej ruchu w pracy biurowej

Więcej ruchu w pracy biurowej

Ciągle słyszysz, że siedzący tryb życia szkodzi zdrowiu? Chcesz coś zmienić, ale praca przy komputerze zmusza Cię do siedzenia na krześle przez kilka godzin dziennie? Podpowiemy Ci, co możesz zrobić, żeby tyle nie siedzieć.

Jeśli po pracy nie udaje Ci się wygospodarować czasu na ruch albo nie lubisz żmudnych ćwiczeń, to spróbuj wykorzystać czas spędzony w pracy. Możesz zyskać nawet ponad godzinę w ruchu. Jak to zrobić?

Spotkania na stojąco ~ 10 – 15 min

Zamiast zakładać nogę na nogę podczas siedzenia, przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą i “rozkręć” stawy skokowe podczas spotkania na stojąco. A jeśli Twojemu rozmówcy ta propozycja wyda się dziwna, przedstaw mu najpierw korzyści płynące z tej zmiany, takie jak profilaktyka bólu kręgosłupa i nóg, więcej spalonych kalorii no i oszczędność czasu (podobno na stojąco załatwiamy sprawy szybciej).

Alternatywne siedzenia ~ 20 – 30 min

Siedzenie na piłce lub gumowym dysku przez cały czas nie jest wskazane, bo może powodować napięciowy ból pleców, ale jeśli użyjesz ich przez 10 minut co 2-3 godziny, to co innego. Wychylaj miednicę na boki, pochylaj przód-tył oraz zataczaj obszerne koła biodrami.

Ćwiczenia biurowe 3 minuty co godzinę ~ 7 x 3 min = 21 minut

Wykonuj co godzinę 3 minutową ciało od gimnastykę przy biurku. Wstań, rozgrzej stawy i rozciągnij mięśnie od stóp do głowy. Od razu nabierze energii, a Ty nawet się nie spocisz.

Spaceruj rozmawiając przez telefon ~ 5 – 30 min

Codziennie w pracy wykonujemy lub odbieramy kilka telefonów. Warto wyrobić sobie nawyk chodzenia podczas rozmowy telefonicznej. Po prostu na dźwięk dzwonka wstajesz i spacerujesz po pokoju.

Poleż sobie ~ 5 – 45 min

Leżenie to także alternatywa dla siedzenia. Poleż na kanapie podczas przerwy kawowej zamiast znowu siedzieć tylko w innym miejscu. Zaproponuj leżenie na pufach w czasie wewnętrznych szkoleń. Podczas leżenia kręgosłup rozluźnia się i wydłuża, bo krążki międzykręgowe odzyskują swoją naturalną sprężystość. Ponadto oddychasz głębiej dzięki rozluźnieniu przepony.

Zrezygnuj z samochodu ~ 10 min

Jeśli wracając z pracy samochodem tracisz czas stojąc w korku, to zainwestuj ten czas w swoje zdrowie i wybierz rower lub spacer. Jeśli do pracy masz zbyt daleko, to wybierz komunikację publiczną i wracając z pracy wysiądź 2 przystanki wcześniej.

~ Malwina

Autor: Care Solutions