Siedzenie na nodze

Siedzenie na nodze

 Jak siedzenie na nodze wpływa na Twoje zdrowie

 Praca przy biurku wymusza na nas pozycję siedzącą nawet przez kilka godzin w ciągu dnia. To normalne, że po pewnym czasie jest ona niewygodna. Z tego powodu wiercimy się i szukamy pozycji, która będzie bardziej komfortowa. Niektórzy odnajdują ją podwijając jedną nogę i siadając na niej na krześle. Niestety na dłuższą metę to bardzo niekorzystne ułożenie.

Czemu siedzenie na nodze jest szkodliwe?

Jeśli usiądziesz tak na kilka minut, prawdopodobnie nic Ci się nie stanie. Jednak zwykle, pochłonięci pracą, zapominamy o przyjętej pozycji ciała i pozwijani jak paragraf trwamy w niej, dopóki coś nas nie zaboli lub nie oderwie od pracy. Gdy długo siedzisz na nodze, miednica jest przechylona i zrotowana, co powoduje nierównomierne napięcie mięśni i więzadeł w obrębie miednicy, bioder i kręgosłupa. Skrzywienie w ten sposób kręgosłupa może prowadzić do ucisku na krążki międzykręgowe, a to w przyszłości powoduje ich przemieszczanie się i ucisk na zakończenia nerwowe, co jest bardzo bolesne. Częste siadanie w ten sposób może się też przyczynić do powstania lub pogłębiania wady postawy – skoliozy czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa. “Przygniecenie” nogi ciężarem własnego ciała spowalnia krążenie krwi w nogach. Zalegająca krew prowadzi po pewnym czasie do powstania obrzęków, a utrudniony jej odpływ do uszkodzenia naczyń i pojawienia się żylaków. Ponadto skrajne zgięcie nogi nadwyręża więzadła poboczne kolana prowadząc do ich rozciągnięcia, co z kolei skutkuje pogorszeniem stabilności kolana i może prowadzić do poważnego urazu.

Co robić?

  • Korzystaj z ergonomicznego wyposażenia – ergonomiczny fotel, klękosiad, piłka rehabilitacyjna
  • Postaw pod biurkiem podnóżek i odciążaj nogi.
  • Zmieniaj pozycję siedzącą – balansuj przenosząc ciężar ciała z jednego pośladka na drugi, przesuń się na krawędź krzesła i posiedź kilka minut bez oparcia z jedną nogą wsuniętą pod siedzenie, po kilku minutach zamień nogi, a później wsuń się do końca krzesła i oprzyj plecy.
  • Wykonuj ruchy nóg podczas siedzenia – unoszenie ud, prostowanie kolan, wspięcia na palce, krążenie stóp – pobudzisz w ten sposób krążenie krwi.
  • Często wstawaj od biurka i spaceruj po biurze.

~ Malwina

Autor: Care Solutions