Programy Zdrowotne a potrzeby pracowników w polskich korporacjach

Programy Zdrowotne a potrzeby pracowników w polskich korporacjach

Programy Zdrowotne a potrzeby pracowników w polskich korporacjach

Czy warto inwestować czas i pieniądze w projekty, które przyczyniają się do poprawy zdrowia i zwiększenia świadomości pracowników? Badania dowodzą, że warto. A jak wygląda rzeczywistość w polskich korporacjach?

Jak pokazuje Raport Medicover ,,Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013″ (1) w Polsce większość osób na stanowisku menedżera, to osoby koło 40-ki z co najmniej jednym, a najczęściej z kilkoma czynnikami ryzyka chorób cywilizacyjnych (nadwaga, otyłość, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, podwyższony poziom cholesterolu, miażdżyca, nowotwory, depresja). Choroby te związane są z prowadzonym stylem życia, a ich częstość występowania w Polsce i na świecie ciągle wzrasta.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na wyżej wymienione choroby, a na które mamy wpływ to głównie podwyższone BMI, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, zaburzenia snu, palenie tytoniu i siedzący tryb pracy.

Nic więc dziwnego, że, jak wynika z raportu BUPA (2), pracownicy korporacji oczekują od swoich pracodawców i przełożonych przemyślanych programów opieki i profilaktyki zdrowotnej czyli po prostu wsparcia w zakresie odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem oraz zapobiegania chorobom cywilizacyjnym.  Badanie “Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” zostało przeprowadzone w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Australii w 2015 roku. Wzięło w nim udział 18 400 osób – głównie menedżerów HR i prezesów firm. Badacze chcieli określić w jakim stopniu firmy i pracownicy angażują się w programy prozdrowotne w miejscu pracy oraz jakie występują przeszkody i możliwości rozwoju takich programów.

 

Zdrowy pracownik to większa efektywność całej organizacji (co wynika m.in. z mniejszej ilości zwolnień chorobowych, mniejszej rotacji pracowników oraz większej wydajności poszczególnych osób i całych zespołów). Dlatego pracodawcom opłaca się wdrażanie kompleksowych programów zdrowotnych, których realizacja możliwa jest częściowo w czasie i w miejscu pracy. Do takich programów należą:

  • Wykłady dla pracowników i menedżerów z zakresu: radzenia sobie ze stresem, work-life balance, zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, rzucania palenia,
  • Warsztaty praktyczne np. ćwiczenia biurowe, przygotowywanie zdrowych posiłków, zdrowy kręgosłup.
  • Wprowadzenie zmian w zakresie ergonomii stanowisk pracy oraz organizacji czasu pracy (planowanie przerw)
  • Organizacja wydarzeń zdrowotnych w firmie (np. Tydzień Zdrowia, Wspólne bieganie itp)
  • Coaching zdrowia – grupowy lub indywidualny
  • Masaże biurowe
  • Spotkania ze specjalistami (np. fizjoterapeutą, lekarzem, dietetykiem) w miejscu pracy
  • Wdrożenie programów profilaktyki czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych opracowanych indywidualnie w odpowiedzi na zbadane wcześniej potrzeby danej firmy.

A jak ta sytuacja wygląda w Twojej firmie?

1) Raport Medicover ,,Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2009-2013″

2) Raport BUPA – Badanie “Zdrowie w miejscu pracy – diagnoza i oczekiwane zmiany” zostało zrealizowane na zlecenie Bupa

Autor: Care Solutions