Męczą Cię własne myśli? Przestań je kontrolować

Męczą Cię własne myśli? Przestań je kontrolować

Nasze myśli potrafią utrudniać zasypianie, koncentrację na pracy, czy odpoczywanie.

Próba ich kontrolowania potrafi prowadzić to niepożądanych rezultatów. Ten mechanizm został dobrze zilustrowany w badaniach psychologa społecznego, Daniela Wegnera. Prosił on uczestników badania by przez 5 minut siedząc samotnie w pokojach mówiły do mikrofonu wszystko, co przychodzi im do głowy.

W jednym z warunków badawczych przed upływem czasu pojawiał się eksperymentator i prosił osobę badaną, aby kontynuowała zadanie, a jeśli pojawią się w jej głowie myśli o białym niedźwiedziu ma użyć hotelowego dzwonka znajdującego się w pobliżu. W tej sytuacji średnia liczba myśli o niedźwiedziu wynosiła: 6.

Gdy eksperymentator prosił by uczestnicy celowo myśleli o niedźwiedziu średnia liczba wyniosła: 11. Osoby, które było proszone o unikanie myśli o niedźwiedziu myślały o nim średnio 16 razy.

By radzić sobie z tym mechanizmem możesz skorzystać z interwencji wykorzystywanej we współczesnej psychologii. Gdy doświadczasz trudnych stanów wewnętrznych zwracaj uwagę na myśli, doznania lub impulsy, jednocześnie nie próbuj ich zmienić lub stłumić. Wyobrażaj sobie to, co przeżywasz jako falę, na której serfujesz.

Wegner, D. M. (1989). White bears and other unwanted thoughts: Suppression, obsession, and the psychology of mental control. Penguin Press.

Autor: Mateusz Banaszkiewicz – psycholog zdrowia

Autor: Care Solutions