Kiedy zaburzona jest biomechanika kręgosłupa, ograniczone są możliwości ruchowe organizmu i wzrasta ryzyko urazów. Sprawdź jak możesz samodzielnie ustawić kręgosłup w pozycji neutralnej, aby zwiększyć swoje możliwości podczas pracy fizycznej i zapobiec kontuzjom.
Ból i urazy są najczęściej skutkiem długotrwałych zaniedbań narządu ruchu, a szczególnie centrum ludzkiego ciała, którym jest kręgosłup. Jeśli kręgosłup nie jest ustawiony poprawnie, to całe ciało nie będzie stabilne. W efekcie mniej energii zostanie przełożone na barki i biodra, a więc mniejszą siłę wygenerują kończyny. Zwiększy się za to podatność na urazy. Są one bowiem konsekwencją powtarzania nieprawidłowych wzorców ruchowych.
Jak pracuje kręgosłup?
Kręgosłup zbudowany jest z 34 kręgów, z których 10 ostatnich jest zrośnięta i tworzy kość krzyżową oraz kość ogonową. Pozostałe 24 kręgi możemy podzielić pod względem budowy i ustawienia na 3 odcinki: szyjny, piersiowy i lędźwiowy. Kręgi nie są w nich ze sobą zrośnięte, ale oddzielone sprężystymi krążkami międzykręgowymi. Dzięki temu kręgi mogą przemieszczać się względem siebie, a my możemy zwinnie się poruszać. Każdy z tych ruchomych odcinków kręgosłupa wygięty jest w łuk. Zapewnia to amortyzację wstrząsów powstałych podczas przemieszczania się i wszelkich innych obciążeń.
Prawidłowe i stabilne ustawienie kręgosłupa zwiększa zakres ruchu kończyn nawet o 30%. Kiedy zwiększa się kąt wygięcia któregokolwiek odcinka kręgosłupa, spada stabilizacja barków i bioder, a zakres ruchu pozostaje ograniczony. Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa powoduje nadmierne napięcia taśm anatomicznych czyli elastycznych połączeń biegnących od stóp aż do głowy. Rozciąganie i manualna mobilizacja nie dają trwałego efektu zwiększenia ruchomości, jeśli nie nauczymy się przyjmować prawidłowej pozycji neutralnej kręgosłupa.
Jak przyjąć prawidłową postawę neutralną?
Wystarczy, że od dzisiaj codziennie przez 5-10 minut będziesz pracować nad prawidłową postawą ciała. Jeśli coś trenujesz, ważne, żebyś robił to zawsze przed treningiem.
- Stopy ustaw równolegle do siebie na szerokość bioder.
- Napnij pośladki i podwiń kość ogonową pod siebie rotując uda nieznacznie na zewnątrz.
- Ustabilizuj centrum tułowia delikatnie napinając mięśnie brzucha.
- Ustaw kręgosłup w pozycji neutralnej utrzymując klatkę piersiową symetrycznie nad miednicą.
- Ściągnij łopatki delikatnie do siebie i w dół.
- Zrób głęboki wdech w dolne żebra, tak, aby mięśnie brzucha pozostały delikatnie napięte.
Patrząc z boku stopa, kolano, biodro, miednica, klatka piersiowa, barki i uszy powinny być w jednej linii prostopadłej do podłoża tak, aby ciężar ciała rozkładał się równomiernie.
~ Malwina